A 19. század első felének uralkodó eszméi
A 19. század új eszméi az nkp.hu portálról
Eszmék vonzásában, a 19. század eszméi
liberalizmus
A liberalizmus jelentése szabadelvűség, olyan eszmerendszert jelöl, ami az egyén szabadságára helyezi a hangsúlyt.
nacionalizmus
A kifejezés a latin natio szóból ered, melynek jelentése nemzet. A nemzetállam létrehozására, védelmére, tiszteletére vonatkozó, ezt a legfontosabb politikai értéknek tekintő politikai irányzat. A XVIII. században jelent meg, és több típusa is létezik. Az egyik fő típus a nyelvi-etnikai nacionalizmus, mely szerint a nemzet határai és az egy nyelvet beszélő, közös kultúrájú emberek köre egybeesik (nyelvi-kulturális nemzetfogalom). A másik típus a politikai nemzetfogalom, mely szerint az adott állam határain belül élő népesség egésze nyelvre való tekintet nélkül része a közösségnek.
konzervativizmus
A konzervativizmus szociális és politikai eszmerendszer. A szó a latin conservare-ből származik, jelentése megőrizni, megmenteni.
Érettségi 2018 – Történelem: 19. századi eszmeáramlatok
"Mai óra anyaga: a liberalizmus elveinek érvényesülése a XIX. századi polgári államokban; a szocializmus válasza az ipari forradalmak során jelentkező társadalmi válságjelenségekre; a nacionalizmus érvényesülése a korszakban."
Irodalomajánló:
Hahnaer Péter. A nemzeti állam és a nacionalizmus. In: Rubiconline. http://www.rubicon.hu/magyar/oldalak/a_nemzeti_allam_es_a_nacionalizmus/ Utolsó letöltés: 2020. április 27.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.